Grand Sapphire City Hotel
Grand Sapphire City Hotel

AKDENİZ’İN EN GÜZEL SAHİLİNDE,
BÜYÜLÜ BİR KEŞİF YOLCULUĞU…

MAĞUSA’DA NE YAPSAM?
Her mevsim süren ılıman iklimi, pırıl pırıl güneşi, muhteşem sahilleri, görkemli tarihi, eşsiz kültürel zenginliği, enfes lezzetleri ve sımsıcak insanlarıyla Akdeniz’in incisi Kıbrıs’ın en özel noktası Mağusa’da gelin, birlikte çok özel bir keşfe çıkalım.

Grand Sapphire City HotelMAĞUSA KALESİ’NDE TARİHİN BÜYÜSÜNÜ KEŞFEDİN.
Mağusa’nın ve Ada’nın tarihine tanıklık eden en görkemli yapı Mağusa Kalesi… İçinde onlarca tarihi mekânı da barındıran Mağusa Kalesi ve kale içinde bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz. 14. yüzyılda Lüzinyanlar tarafından Mağusa Limanı ile bağlantılı inşa edilen; duvarlarının toplam uzunluğu 3 km, yüksekliği 18 m, genişliği yer yer 9 m’ye kadar çıkan bu görkemli kale, şehrin ticari açıdan en verimli dönemini geçirmesini sağladı. Bir tanesi doğrudan limana açılan, iki tanesi de limana paralel konumlandırılan kale kapıları ile şehir; doğu ile batı arasında kurulan ticaret hattının en önemli duraklarından biri konumuna geldi. Aynı zamanda tüccarların hem uğrak noktası hem de transit bölge olarak kullandıkları bir merkez olma özelliğine de sahip oldu. 1500’lü yıllarda Ada’da hakimiyetin Venediklilere geçmesiyle kalede Osmanlılara karşı savunma amacıyla bazı değişiklikler yapıldı. Kalenin etrafına 46 m genişliğinde bir hendek kazarak içi su ile dolduruldu. Ünlü “Mağusa Limanı” türküsünün limanda çalışan ve İngiliz askerleri tarafından öldürülen yiğit Arap Ali için kaleme alındığı bilinmektedir.

Grand Sapphire City Hotel Othello Kalesi
Kale içinde kale… Mağusa Kalesi’nin kuzey doğu köşesine denk gelen bölgede bir kale daha yer alan Othello Kalesi yine Lüzinyanlar tarafından 14. yüzyılda, Gazimağusa’ya ana giriş olarak kullanılacak şekilde inşa edildi. Adını, İngiliz döneminde Shakespeare’in ünlü tragedyasının kahramanı olan Othello’dan alan kalenin içinde büyük bir salon bulunuyor. Bu salon başta Mağusa Kültür, Sanat ve Turizm Festivali olmak üzere birçok kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Grand Sapphire City HotelLala Mustafa Paşa Camisi (St. Nicholas Katedrali)
Kale içinde yer alan eşsiz güzellikteki eserlerinden biri de yine Lüzinyanlar döneminde inşa edilen ve Akdeniz’de bulunan yapılar arasında en güzel gotik eser olarak anılan Lala Mustafa Paşa Camisi… Ada yönetiminin Osmanlılara geçip katedralin camiye dönüştürülmesine kadar geçen sürede kralların taç giyme törenlerine ev sahipliği yapan bu eşsiz eser adını, Ada’nın fethinde üstün başarı gösteren Lala Mustafa Paşa’dan alıyor. Pencereleri, işlemeleri, kabartmalı hayvan figürleriyle gotik tarzı yapıların en belirgin örneklerinden olan yapının Fransa’da bulunan Reims Katedrali’nden esinlenen batı cephesi günümüze kadar özenle korunmuştur. Caminin ön avlusunda, katedralin inşasına başlanıldığı sırada dikildiği ileri sürülen tarihi bir Cümbez Ağacı yer alıyor. Gövdesi yaklaşık 3 metre kalınlığa ulaşan bu tarihi ağaç, görkemli yapısıyla Ada’nın en yaşlı ağacı unvanına da sahip…


Namık Kemal Zindanı ve MüzesiNamık Kemal Zindanı ve Müzesi
Türk Edebiyatının en önemli isimlerinden Namık Kemal’in Mağusa sürgünü sırasında 3 yıl boyunca hapsedildiği zindan ve aradaki geniş meydandan oluşan müze; Lala Mustafa Paşa Camisi’nin batısında yer alıyor. Döneme ait eşyalar ve ilgili dokümanların sergilendiği müzenin meydanında yılbaşı kutlamaları coşkulu konserler ve eğlenceler gerçekleştiriliyor.
Grand Sapphire City HotelVenedik Sarayı
Lüzinyanlar döneminde inşa edilip kraliyet sarayı olarak kullanılan ve günümüze, depremlerin de etkisiyle sadece yan yana iki duvarı kalan sarayın avlusunda Namık Kemal Zindanı yer alıyor.

Canbulat Türbe ve Müzesi (Arsenal Tabyası)
Grand Sapphire City Hotel 1570’de Ada’nın kuşatılmasında görev alan ve Arsenal Tabyası adı verilen bu bölgede şehit düşen Canbulat Bey’in türbesinin yer aldığı müzede Canbulat Bey’in kişisel eşyaları ve dönemde kullanılan savaş silahları sergileniyor.

Her sokağı tarih kokan evler, kiliseler, hamamlarla dolu Mağusa Kalesi’nin muhteşem tarihi zenginlikleri içinde günümüze ulaşan eserler, görülmeye değer güzellikleriyle sizi büyülü bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.

 • Sinan Paşa Camii
 • (Günümüzde Buğday Camisi, kilise iken adı St. Peter ve St. Paul Kilisesi)
 • Nestoryen Kilisesi
 • St. Francis Kilisesi
 • Latin St. George Kilisesi
 • Templar ve Hospitaler Kilisesi (İkiz Kiliseler)
 • Kertikli Hamam
 • Kızıl Hamam
 • Cafer Paşa Hamamı
 • Yirmi Sekiz Çelebi Türbesi
 • Cafer Paşa Çeşmesi
 • St. Nikolas Kilisesi
 • Ayia Zoni Kilisesi
 • St. George Grek Kilisesi


Grand Sapphire City HotelSALAMİS ANTİK KENTİ’NDE YUNAN VE ROMA ESTETİĞİYLE BÜYÜLENİN.
Yunanistan’daki Salamis Kenti’den kovulan Kral Telamon’un oğlu Tefkros’un M.Ö. 1184 yılında yanına bir grup esiri de alarak Kıbrıs adasına yerleşmesiyle kurulan, yıllarca farklı medeniyetlerin hüküm sürdüğü kent, paha biçilmez bir güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Tarih boyunca sayısız taht savaşına sahne olan, M.S. 648 yılında Araplar tarafından yağmalanıp tahrip edilen Salamis Kenti’nde Yunan ve Roma medeniyetlerinin izlerini taşıyan antik tiyatro, hamam, su sarnıcı, pazar yeri gibi kentsel yaşamın simgeleyen yapılar tüm güzelliğiyle ziyaretçilerini selamlıyor. Antik tiyatro kültürel ve sanatsal etkinlikler için özellikle Mağusalılar tarafından oldukça sık kullanılıyor. Kentteki eşsiz güzellikte sütunlar, heykeller, yerleşim yerleri görülmeye değer birer eser olarak tüm ihtişamıyla varlığını koruyor.

Grand Sapphire City HotelST. BARNABAS MANASTIRI’NDA İNANÇLAR ÖTESİ BİR YOLCULUĞA ÇIKIN.
M.S. 477’de inşa edilen manastır adını, Kudüs’te eğitim gören ve Hristiyanlığı Ada’ya yaymak için Kıbrıs’a yerleşen St. Barnabas’tan alıyor. Bir kilise, kilisenin üç farklı tarafında bulunan odalar ve bir avludan oluşan manastırın hikayesi ise piskopos Anthemios’un rüyasında St. Barnabas’ın mezarı görmesi, yerini tespit etmesi ve bu eşsiz manastırı tam o alana inşa etmesiyle şekilleniyor. Manastır günümüzde İkon ve Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veriyor.Grand Sapphire City Hotel PALM BEACH VE MARAŞ BÖLGESİNDE ZAMANI DURDURUN.
Kıbrıs Barış Harekatı öncesi Ada’daki en büyük limana sahip olan, en değerli ticaret merkezi ve turizm bölgesi konumundaki Mağusa’da yer alan Maraş bölgesi, dünyanın en önemli eğlence ve turizm merkezlerinden biri olarak Akdeniz’in gözde tatil cennetlerinden biri konumundaydı. Hem dünya modern mimari akımından hem de İngiliz etkisinden ilham alan etkileyici yapılarıyla her yıl yüzbinlerce turisti ağırlayan Maraş, 1974 sonrası siyasi nedenlerden dolayı yerleşime ve ulaşıma kapatılarak kaderine terk edilmek zorunda kaldı. 8 Ekim 2020 tarihinde ziyarete açılan ve adeta bir açık hava müzesi niteliğine sahip Maraş, savaşın acı izleriyle dolu bir hayalet şehir olarak ziyaretçini unutulmaz bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.KIBRIS HALKININ KAHRAMAN TÜRK ASKERLERİ İÇİN MİNNETTARLIĞINA ORTAK OLUN: ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ
Birinci Dünya Savaşında, İngilizler tarafından Çanakkale ve Süveyş Kanalı arasında esir düşürülerek şehit edilen Türk askerlerini anısına yapılan şehitlikte 33 adet sembolik mezar ve şehitlerin anısını yaşatmak adına hazırlanan bir anıt bulunuyor.

SANATSAL ETKİNLİKLERLE ADA KÜLTÜRÜNÜ YAKINDAN TANIYIN.
Kültürel ve sanatsal etkinliklere sık sık rastlayabileceğiniz Mağusa’da Akdeniz kültürünün sıcaklığını ve Ada yaşamının samimiyetini her fırsatta hissedeceğiniz deneyimlerle dolu… Mağusa Belediyesinin her yıl düzenlediği Uluslararası Mağusa Kültür ve Sanat Festivali, sanatın her dalına yer veren bir etkinlik olarak ilkbaharda başlayıp sonbahara kadar süren zengin programıyla misafirlerini unutulmaz etkinliklerde ağırlıyor. 1986 yılında kurulan Doğu Akdeniz Üniversitesi ilk yıllarından bu yana sanata ve Kıbrıs kültürüne büyük derecede önem veriyor. Üniversitenin halka açık gerçekleştirdiği en büyük etkinlikleri arasında Bahar Festivali, Türkülerle DAÜ, Rock’en EMU ve Kumdan Heykel Festivali yer alıyor. Özellikle Bahar Festivali tiyatrodan konserlere, ünlü yazarların, felsefecilerin söyleşilerinden sinema gecelerine kadar sayısız etkinliğe sahne oluyor.

Grand Sapphire City HotelSU SPORLARI VE RENGARENK ETKİNLİKLERLE EĞLENCE DOLU DENEYİMLER YAŞAYIN.
Mağusa, altın kumlarla kaplı sahilleri ve Akdeniz’in uçsuz bucaksız mavisinde su sporları tutkunları için benzersiz imkanlar sunuyor. Silver Beach’te hizmet veren Güçver Su Sporları Kulübü ile su sporları hakkında güvenli ve kaliteli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin EMU Beach Club’ında, The Deep Dive Diving Center ile dalış keyfi yaşayabilir, su altı dünyasının büyüsüne ortak olabilirsiniz. Mağusa’da motorlu su sporları konusunda en iyi imkanlardan birine sahip Kocareis Beac’in ışıltılı kumsalı ve eğlence dolu etkinlikleriyle unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz. Venedikliler döneminde yapılan ve Mağusa Kalesi’nin etrafını çevreleyen hendek şimdilerde Adalıların açık hava yürüyüşlerinin, bisiklet gezilerinin vazgeçilmez adresi... Mağusa Belediyesi’nin sunduğu hizmetle hendek girişine yerleştirilen bisikletlerden birini kiralayabilir, tarihi surların görkemli manzarasında hem spor hem eğlenceyi bir arada yaşayabilirsiniz.


SOSYAL HAYATIN İÇİNE KARIŞIN, ALIŞVERİŞİN KEYFİNİ ÇIKARIN.
Yüz yıllar boyunca farklı medeniyetlerin izleriyle süslenen Kıbrıs kültürü birçok yönden zengin deneyimler yaşatıyor. Mağusa, bu eşsiz kültüre ait el sanatı ürünlere ve özel lezzetlere sahip olmak isteyenler için sayısız alışveriş imkanı sunuyor. Kıbrıs el sanatlarının en önemli örneklerinden “Lefkara” danteli için kale içinde karşınıza çıkan herhangi bir dükkanı tercih edebilirsiniz. Kıbrıs’ın çok sevilen ünlü peyniri Hellim’i ise hemen hemen her markette bulmanız mümkün. Ada’nın karakteristik ikliminde tamamen doğal ortamında yetişen Harnup (Keçi Boynuzu) ise özellikle enfes pekmeziyle hem kendiniz hem sevdikleriniz için eşsiz bir alternatif olarak raflardaki yerini alıyor. Sadece belli bir dönemde hasadı yapılan bu özel lezzet, yanınızda mutlaka götürmenizi tavsiye ettiğimiz sağlık dolu bir alternatif… Kış aylarında bile gündüz ortalama 20 dereceyi bulan ılıman bir iklime sahip Mağusa’nın en önemli caddelerinden Salamis Yolu, alışveriş için oldukça fazla alternatif sunuyor. Üniversiteleri, kafeleri, butikleri, dünyanın dört bir yanında gelen öğrencilerin oluşturduğu renkli sosyal hayatıyla Salamis Yolu’nda geçireceğiniz zamanlar, Kıbrıs halkının misafirperverliğiyle tanışmanızı ve Ada yaşamını tüm doğallığı ve sıcaklığıyla hissetmenizi sağlıyor.
ÇAĞRI MERKEZİ
SİZİ ARAYALIM
Yenilik ve özel fırsatlardan habardar olmak için lütfen email adresinizi bırakın
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) “Aydınlatma metni”ni okudum. Kişisel verilerimin bu kapsamda işlenmesini kabul ederim. Tüm ticari elektronik iletileri almak istiyorum. İlgili bilgilendirmelere onay veriyorum.